SMAJ10CA-E3/61
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SMAJ10CA-E3/61
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMA(DO-214AC) SMD/SMT Working Voltage:10 V Breakdown Voltage:11.1 V Clamping Voltage:17 V Peak Pulse Power:400 W Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Voltage Rating (DC)10 V
Length4.4958 mm
Width2.79 mm
TerminationSMD/SMT, Solder
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current2 µA
Power Rating400 W
Height2.286 mm
PackagingReel
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
REACH SVHCUnknown
Weight0.064 g
Number of Elements1
Operating Supply Voltage10 V
Max Power Dissipation400 W
Power Dissipation400 W
Peak Pulse Current23.5 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage11.1 V
Max Reverse Leakage Current1 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage11.1 V
Reverse Standoff Voltage10 V
Clamping Voltage17 V
Max Surge Current23.5 A
Forward Surge Current (Ifsm)40 A
Reverse Breakdown Voltage11.1 V
Test Current1 mA
Max Breakdown Voltage12.3 V
Schedule B8541100080
Peak Pulse Power400 W
Working Voltage10 V