SMAJ15CAHE3/61
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SMAJ15CAHE3/61
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMA(DO-214AC) SMD/SMT Working Voltage:15 V Breakdown Voltage:16.7 V Clamping Voltage:24.4 V Peak Pulse Power:400 W Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Contact PlatingTin
Working Voltage15 V
Operating Supply Voltage15 V
Max Power Dissipation400 W
Peak Pulse Current16.4 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage16.7 V
Max Reverse Leakage Current1 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage16.7 V
Reverse Standoff Voltage15 V
Clamping Voltage24.4 V
Peak Pulse Power400 W
Max Surge Current16.4 A
Forward Surge Current (Ifsm)40 A
Test Current1 mA