SMAJ58CA-E3/5A
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SMAJ58CA-E3/5A
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMA(DO-214AC) SMD/SMT Working Voltage:58 V Breakdown Voltage:64.4 V Clamping Voltage:93.6 V Peak Pulse Power:400 W Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current1 µA
Composition(Kit Type)Zener
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Number of Elements1
Operating Supply Voltage58 V
Peak Pulse Current4.3 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage64.4 V
Max Reverse Leakage Current1 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage64.4 V
Reverse Standoff Voltage58 V
Clamping Voltage93.6 V
Power Line ProtectionNo
Max Surge Current4.3 A
Number of Bidirectional Channels1
Forward Surge Current (Ifsm)40 A
Reverse Breakdown Voltage64.4 V
Test Current1 mA
Peak Pulse Power400 W
Working Voltage58 V