SMAJ58CA-E3/61
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SMAJ58CA-E3/61
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMA(DO-214AC) SMD/SMT Working Voltage:58 V Breakdown Voltage:64.4 V Clamping Voltage:93.6 V Peak Pulse Power:400 W Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Voltage Rating (DC)58 V
Length4.5 mm
Width2.79 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current1 µA
Power Rating400 W
Height2.087 mm
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
REACH SVHCUnknown
Number of Elements1
Working Voltage58 V
Operating Supply Voltage58 V
Max Power Dissipation400 W
Peak Pulse Current4.3 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage64.4 V
Max Reverse Leakage Current1 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage64.4 V
Reverse Standoff Voltage58 V
Clamping Voltage93.6 V
Peak Pulse Power400 W
Max Surge Current4.3 A
Forward Surge Current (Ifsm)40 A
Reverse Breakdown Voltage64.4 V
Test Current1 mA
Max Breakdown Voltage71.2 V