

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Height | 2.24 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 10.3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 40 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 40 V |
| Reverse Standoff Voltage | 36 V |
| Clamping Voltage | 58.1 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Max Surge Current | 10.3 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 40 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 44.2 V |
| Working Voltage | 36 V |
Stock: 383
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13162
Ext.Price$0.13162
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13162 | $0.13162 |
| 10 | $0.11714 | $1.17140 |
| 50 | $0.10426 | $5.21300 |
| 100 | $0.09395 | $9.39500 |
| 500 | $0.08466 | $42.33000 |
| 1000 | $0.07629 | $76.29000 |
| 3000 | $0.06874 | $206.22000 |
| 5000 | $0.06194 | $309.70000 |
