

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 4.5466 mm |
| Width | 3.937 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Power Rating | 600 W |
| Height | 2.24 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 0.096 g |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 40 V |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 8.4 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 44.4 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 44.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 40 V |
| Clamping Voltage | 64.5 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Max Surge Current | 9.3 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 44.4 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 49.1 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 246
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15811
Ext.Price$0.15811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15811 | $0.15811 |
| 10 | $0.12547 | $1.25470 |
| 50 | $0.10921 | $5.46050 |
| 100 | $0.09506 | $9.50600 |
| 500 | $0.08853 | $44.26500 |
| 1000 | $0.08245 | $82.45000 |
