

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Height | 2.24 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 43 V |
| Operating Supply Voltage | 43 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 8.6 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 47.8 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 47.8 V |
| Reverse Standoff Voltage | 43 V |
| Clamping Voltage | 69.4 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Max Surge Current | 8.6 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 47.8 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 52.8 V |
Stock: 1669
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31889
Ext.Price$0.31889
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31889 | $0.31889 |
| 10 | $0.19493 | $1.94930 |
| 50 | $0.15598 | $7.79900 |
| 100 | $0.12482 | $12.48200 |
| 500 | $0.07198 | $35.99000 |
| 1000 | $0.06770 | $67.70000 |
| 3000 | $0.06368 | $191.04000 |
| 5000 | $0.05990 | $299.50000 |
| 10000 | $0.05634 | $563.40000 |
