

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.5 V |
| Peak Pulse Current | 8.3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 57.5 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 50 V |
| Reverse Standoff Voltage | 45 V |
| Clamping Voltage | 72.7 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 100 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 50 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 57.5 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Working Voltage | 45 V |
Stock: 3206
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.16927 | $1.69270 |
| 50 | $0.13925 | $6.96250 |
| 100 | $0.11456 | $11.45600 |
| 500 | $0.07951 | $39.75500 |
| 1000 | $0.06822 | $68.22000 |
| 3000 | $0.05754 | $172.62000 |
| 5000 | $0.05598 | $279.90000 |
| 10000 | $0.05446 | $544.60000 |
