

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.5 V |
| Peak Pulse Current | 7.7 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 61.3 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 53.3 V |
| Reverse Standoff Voltage | 48 V |
| Clamping Voltage | 77.4 V |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 100 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 53.3 V |
| Test Current | 1 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Working Voltage | 48 V |
Stock: 7315
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25648
Ext.Price$0.25648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25648 | $0.25648 |
| 10 | $0.15389 | $1.53890 |
| 50 | $0.12926 | $6.46300 |
| 100 | $0.10857 | $10.85700 |
| 500 | $0.07506 | $37.53000 |
| 1000 | $0.06882 | $68.82000 |
| 3000 | $0.05446 | $163.38000 |
