

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 5 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1.6 mA |
| Power Rating | 600 W |
| Height | 2.44 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 0.096 g |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 65.2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1.6 mA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 9.2 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Max Surge Current | 3.3 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 6.4 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 10 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Breakdown Voltage | 7.25 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1199
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15206
Ext.Price$0.15206
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15206 | $0.15206 |
| 10 | $0.13481 | $1.34810 |
| 50 | $0.11952 | $5.97600 |
| 100 | $0.10681 | $10.68100 |
| 500 | $0.09545 | $47.72500 |
| 1000 | $0.08530 | $85.30000 |
| 3000 | $0.07623 | $228.69000 |
| 5000 | $0.06811 | $340.55000 |
