

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 51 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Power Rating | 600 W |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.237 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 51 V |
| Operating Supply Voltage | 51 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 7.3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 56.7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 56.7 V |
| Reverse Standoff Voltage | 51 V |
| Clamping Voltage | 82.4 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 7.3 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 56.7 V |
| Reverse Voltage | 51 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 62.7 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| RoHS | Compliant |
Stock: 457
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09178
Ext.Price$0.09178
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09178 | $0.09178 |
| 10 | $0.08102 | $0.81020 |
| 50 | $0.07152 | $3.57600 |
| 100 | $0.06239 | $6.23900 |
| 500 | $0.05442 | $27.21000 |
| 1000 | $0.05149 | $51.49000 |
| 3000 | $0.04871 | $146.13000 |
| 5000 | $0.04567 | $228.35000 |
