

| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Impedance | 2 Ω |
| Power Dissipation | 5 W |
| Element Configuration | Single |
| Packaging | Reel |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Zener Voltage | 4.7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Tolerance | 5 % |
Stock: 2293
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28646
Ext.Price$0.28646
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28646 | $0.28646 |
| 10 | $0.26099 | $2.60990 |
| 50 | $0.23779 | $11.88950 |
| 100 | $0.21419 | $21.41900 |
| 500 | $0.19293 | $96.46500 |
| 1000 | $0.17289 | $172.89000 |
| 3000 | $0.15494 | $464.82000 |
| 5000 | $0.14788 | $739.40000 |
