

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 54 V |
| Operating Supply Voltage | 3.5 V |
| Peak Pulse Current | 6.9 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 69 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 60 V |
| Reverse Standoff Voltage | 54 V |
| Clamping Voltage | 87.1 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 100 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 60 V |
| Test Current | 1 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1046
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.10430 | $1.04300 |
| 50 | $0.08079 | $4.03950 |
| 100 | $0.06258 | $6.25800 |
| 500 | $0.06198 | $30.99000 |
| 1000 | $0.06070 | $60.70000 |
| 3000 | $0.05446 | $163.38000 |
| 5000 | $0.04506 | $225.30000 |
