

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 58 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Power Rating | 600 W |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.237 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Manufacturer Package Identifier | DO-214AA (SMB J-Bend) |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 58 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Power Dissipation | 5 W |
| Power Dissipation | 5 W |
| Peak Pulse Current | 6.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 58 V |
| Clamping Voltage | 93.6 V |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 6.5 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Reverse Voltage | 58 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 71.2 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Working Voltage | 58 V |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
Stock: 8232
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15047
Ext.Price$0.15047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15047 | $0.15047 |
| 10 | $0.13251 | $1.32510 |
| 50 | $0.10220 | $5.11000 |
| 100 | $0.07883 | $7.88300 |
| 500 | $0.07225 | $36.12500 |
| 1000 | $0.06622 | $66.22000 |
| 3000 | $0.06070 | $182.10000 |
| 5000 | $0.05754 | $287.70000 |
