

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Height | 2.24 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 6 V |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Max Power Dissipation | 250 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 6.2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.67 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6.67 V |
| Reverse Standoff Voltage | 6 V |
| Clamping Voltage | 10.3 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Max Surge Current | 3.3 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 6.67 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 7.37 V |
Stock: 383
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16301
Ext.Price$0.16301
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16301 | $0.16301 |
| 10 | $0.14465 | $1.44650 |
| 50 | $0.12835 | $6.41750 |
| 100 | $0.11780 | $11.78000 |
| 500 | $0.10812 | $54.06000 |
| 1000 | $0.09923 | $99.23000 |
| 3000 | $0.09107 | $273.21000 |
| 5000 | $0.08359 | $417.95000 |
