

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 500 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.42 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.5 V |
| Peak Pulse Current | 53.6 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 8.3 V |
| Max Reverse Leakage Current | 500 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 7.22 V |
| Reverse Standoff Voltage | 6.5 V |
| Clamping Voltage | 11.2 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 100 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 7.22 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 10 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Working Voltage | 6.5 V |
Stock: 7663
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23767
Ext.Price$0.23767
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23767 | $0.23767 |
| 10 | $0.13936 | $1.39360 |
| 50 | $0.12155 | $6.07750 |
| 100 | $0.10601 | $10.60100 |
| 500 | $0.08139 | $40.69500 |
| 1000 | $0.07198 | $71.98000 |
| 3000 | $0.05634 | $169.02000 |
| 5000 | $0.05198 | $259.90000 |
