

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 mA |
| Height | 2.24 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 6.5 V |
| Operating Supply Voltage | 6.5 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 53.6 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 7.98 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 mA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 7.22 V |
| Reverse Standoff Voltage | 6.5 V |
| Clamping Voltage | 11.2 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Max Surge Current | 3.3 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 7.22 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 10 mA |
| Max Breakdown Voltage | 7.98 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16771
Ext.Price$0.16771
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16771 | $0.16771 |
| 10 | $0.14960 | $1.49600 |
| 50 | $0.13344 | $6.67200 |
| 100 | $0.12311 | $12.31100 |
| 500 | $0.11358 | $56.79000 |
| 1000 | $0.10478 | $104.78000 |
| 3000 | $0.09667 | $290.01000 |
| 5000 | $0.08918 | $445.90000 |
