

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Working Voltage | 60 V |
| Peak Pulse Current | 6.2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 66.7 V |
| Clamping Voltage | 96.8 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Diode Capacitance | 390 pF |
Stock: 2670
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06932
Ext.Price$0.06932
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06932 | $0.06932 |
| 10 | $0.03466 | $0.34660 |
| 50 | $0.03068 | $1.53400 |
| 100 | $0.02715 | $2.71500 |
| 500 | $0.02403 | $12.01500 |
| 1000 | $0.02127 | $21.27000 |
| 3000 | $0.01882 | $56.46000 |
| 5000 | $0.01702 | $85.10000 |
| 10000 | $0.01539 | $153.90000 |
