

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.59 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Height | 2.44 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 64 V |
| Operating Supply Voltage | 64 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 5.8 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 71.1 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 71.1 V |
| Reverse Standoff Voltage | 64 V |
| Clamping Voltage | 103 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Max Surge Current | 5.8 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 71.1 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 78.6 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 114
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15158
Ext.Price$0.15158
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15158 | $0.15158 |
| 10 | $0.13346 | $1.33460 |
| 50 | $0.11750 | $5.87500 |
| 100 | $0.10689 | $10.68900 |
| 500 | $0.09724 | $48.62000 |
| 1000 | $0.08846 | $88.46000 |
| 3000 | $0.08047 | $241.41000 |
| 5000 | $0.07321 | $366.05000 |
