
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Length | 8.13 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 17 V |
| Operating Supply Voltage | 10 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Power Dissipation | 6.5 W |
| Peak Pulse Current | 88.3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 11.1 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Min Breakdown Voltage | 11.1 V |
| Reverse Standoff Voltage | 10 V |
| Clamping Voltage | 17 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 88.3 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 11.1 V |
| Reverse Voltage | 10 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 12.3 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45773
Ext.Price$0.45773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45773 | $0.45773 |
| 10 | $0.36643 | $3.66430 |
| 25 | $0.33541 | $8.38525 |
| 50 | $0.30701 | $15.35050 |
| 100 | $0.28101 | $28.10100 |
| 300 | $0.26983 | $80.94900 |
| 500 | $0.25909 | $129.54500 |
| 1000 | $0.24590 | $245.90000 |
