

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 120 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Peak Pulse Current | 7.9 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 153 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 133 V |
| Reverse Standoff Voltage | 120 V |
| Clamping Voltage | 193 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 200 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 133 V |
| Test Current | 1 mA |
Stock: 3174
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74464
Ext.Price$0.74464
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74464 | $0.74464 |
| 10 | $0.46850 | $4.68500 |
| 25 | $0.40727 | $10.18175 |
| 50 | $0.35404 | $17.70200 |
| 100 | $0.30777 | $30.77700 |
| 300 | $0.27143 | $81.42900 |
| 500 | $0.23938 | $119.69000 |
| 1000 | $0.21630 | $216.30000 |
| 3000 | $0.18809 | $564.27000 |
| 5000 | $0.17571 | $878.55000 |
| 10000 | $0.16414 | $1641.40000 |
