
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Length | 8.13 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.6162 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 0.211 g |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 kW |
| Power Dissipation | 6.5 W |
| Peak Pulse Current | 75.4 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 13.3 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 13.3 V |
| Reverse Standoff Voltage | 12 V |
| Clamping Voltage | 19.9 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 75.4 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 13.3 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 14.7 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Working Voltage | 12 V |
Stock: 525
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29645
Ext.Price$0.29645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29645 | $0.29645 |
| 10 | $0.26588 | $2.65880 |
| 50 | $0.23846 | $11.92300 |
| 100 | $0.20945 | $20.94500 |
| 500 | $0.18397 | $91.98500 |
| 1000 | $0.16159 | $161.59000 |
| 3000 | $0.14193 | $425.79000 |
| 5000 | $0.12466 | $623.30000 |
