
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 13 V |
| Length | 8.13 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 13 V |
| Operating Supply Voltage | 13 V |
| Peak Pulse Current | 69.8 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 14.4 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Min Breakdown Voltage | 14.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 13 V |
| Clamping Voltage | 21.5 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 69.8 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 14.4 V |
| Reverse Voltage | 13 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 15.9 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
Stock: 2140
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.16329 | $1.63290 |
| 50 | $0.14374 | $7.18700 |
| 100 | $0.12653 | $12.65300 |
| 500 | $0.12140 | $60.70000 |
| 1000 | $0.12054 | $120.54000 |
| 3000 | $0.09832 | $294.96000 |
| 5000 | $0.09746 | $487.30000 |
