

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 14 V |
| Length | 8.13 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 14 V |
| Operating Supply Voltage | 14 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Power Dissipation | 6.5 W |
| Peak Pulse Current | 64.7 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 15.6 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Min Breakdown Voltage | 15.6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 14 V |
| Clamping Voltage | 23.2 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 64.7 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 15.6 V |
| Reverse Voltage | 14 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 17.2 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
Stock: 6010
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23169
Ext.Price$0.23169
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23169 | $0.23169 |
| 10 | $0.19236 | $1.92360 |
| 25 | $0.17824 | $4.45600 |
| 50 | $0.16515 | $8.25750 |
| 100 | $0.15303 | $15.30300 |
| 300 | $0.14102 | $42.30600 |
| 500 | $0.12995 | $64.97500 |
| 1000 | $0.12995 | $129.95000 |
| 3000 | $0.12995 | $389.85000 |
| 5000 | $0.12739 | $636.95000 |
