
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.13 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 18 V |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 kW |
| Power Dissipation | 1.5 kW |
| Peak Pulse Current | 51.4 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 19 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 20 V |
| Reverse Standoff Voltage | 18 V |
| Clamping Voltage | 29.2 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Max Surge Current | 51.4 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 20 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 22.1 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 408
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33869
Ext.Price$0.33869
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33869 | $0.33869 |
| 10 | $0.30021 | $3.00210 |
| 50 | $0.26611 | $13.30550 |
| 100 | $0.24386 | $24.38600 |
| 500 | $0.22347 | $111.73500 |
| 1000 | $0.20479 | $204.79000 |
| 3000 | $0.18767 | $563.01000 |
| 5000 | $0.17199 | $859.95000 |
