SMCJ26CA-E3/57T
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SMCJ26CA-E3/57T
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMC(DO-214AB) SMD/SMT Working Voltage:26 V Breakdown Voltage:28.9 V Clamping Voltage:42.1 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Capacitance590 pF
Length8.13 mm
Width6.22 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current1 µA
Height2.62 mm
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Voltage16 V
Contact PlatingTin
Number of Elements1
Current356 A
Working Voltage26 V
Operating Supply Voltage26 V
Max Power Dissipation1.5 kW
Power Dissipation1.5 kW
Max Output Current35.6 A
Peak Pulse Current35.6 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage28.9 V
Max Reverse Leakage Current1 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage28.9 V
Reverse Standoff Voltage26 V
Clamping Voltage42.1 V
Peak Pulse Power1.5 kW
Max Surge Current35.6 A
Reverse Breakdown Voltage28.9 V
Test Current1 mA
Max Breakdown Voltage35.3 V