
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.0866 mm |
| Width | 6.223 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Height | 2.6162 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Voltage | 33 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 281 A |
| Working Voltage | 3.5 V |
| Operating Supply Voltage | 33 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 kW |
| Power Dissipation | 1.5 kW |
| Peak Pulse Current | 28.1 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Reverse Standoff Voltage | 33 V |
| Clamping Voltage | 53.3 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Max Surge Current | 28.1 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 40.6 V |
Stock: 216
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31018
Ext.Price$0.31018
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31018 | $0.31018 |
| 10 | $0.27701 | $2.77010 |
| 50 | $0.24739 | $12.36950 |
| 100 | $0.22272 | $22.27200 |
| 500 | $0.20051 | $100.25500 |
| 1000 | $0.18052 | $180.52000 |
| 3000 | $0.16252 | $487.56000 |
| 5000 | $0.14631 | $731.55000 |
