
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1 mm |
| Width | 550 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 700 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.5 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Rectangular |
| Luminous Intensity | 110 mcd |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 525 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 525 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 1547
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86348
Ext.Price$0.86348
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86348 | $0.86348 |
| 10 | $0.60871 | $6.08710 |
| 25 | $0.55305 | $13.82625 |
| 50 | $0.50248 | $25.12400 |
| 100 | $0.45653 | $45.65300 |
| 300 | $0.42141 | $126.42300 |
| 500 | $0.38900 | $194.50000 |
| 1000 | $0.36677 | $366.77000 |
| 3000 | $0.34434 | $1033.02000 |
| 5000 | $0.32328 | $1616.40000 |
| 10000 | $0.30350 | $3035.00000 |
