
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Approvals | CSA, UL |
| Output Current | 25 mA |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Diffused |
| Luminous Intensity | 18 mcd |
| Power Dissipation | 50 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 160 ° |
| Wavelength | 565 nm |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | White |
| Peak Wavelength | 565 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 565 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 22453
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12482
Ext.Price$0.12482
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12482 | $0.12482 |
| 10 | $0.08199 | $0.81990 |
| 50 | $0.06164 | $3.08200 |
| 100 | $0.04634 | $4.63400 |
| 500 | $0.04208 | $21.04000 |
| 1000 | $0.03822 | $38.22000 |
| 3000 | $0.03605 | $108.15000 |
| 5000 | $0.03401 | $170.05000 |
| 10000 | $0.03208 | $320.80000 |
| 30000 | $0.03026 | $907.80000 |
| 50000 | $0.02854 | $1427.00000 |
| 100000 | $0.02693 | $2693.00000 |
