

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1209 |
| Case Code (Metric) | 3224 |
| Power Rating | 130 mW |
| Height | 2.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.5 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Dome |
| Luminous Intensity | 1 cd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 30 ° |
| Wavelength | 525 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Clear, Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 525 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1724
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03874
Ext.Price$1.03874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03874 | $1.03874 |
| 10 | $0.78226 | $7.82260 |
| 25 | $0.72850 | $18.21250 |
| 50 | $0.67843 | $33.92150 |
| 100 | $0.63180 | $63.18000 |
| 300 | $0.59436 | $178.30800 |
| 500 | $0.55913 | $279.56500 |
| 1000 | $0.51296 | $512.96000 |
| 3000 | $0.49112 | $1473.36000 |
| 5000 | $0.47021 | $2351.05000 |
| 10000 | $0.46594 | $4659.40000 |
