

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 3.99 mm |
| Length | 8 mm |
| Width | 8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 4 mm |
| Material | Steel |
| Packaging | Reel |
| Depth | 8.3 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 34 MHz |
| Current Rating | 5.6 A |
| DC Resistance (DCR) | 21 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 3.3 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 5.6 A |
| inductance tolerance | 30 % |
| Max DC Current | 5.6 A |
| DC Current | 5.6 A |
| Saturation Current | 5.5 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Q Factor | 13 |
| Type | Wirewound |
Stock: 116
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52598
Ext.Price$0.52598
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52598 | $0.52598 |
| 10 | $0.42614 | $4.26140 |
| 25 | $0.39121 | $9.78025 |
| 50 | $0.35914 | $17.95700 |
| 100 | $0.32970 | $32.97000 |
| 300 | $0.30632 | $91.89600 |
| 500 | $0.28460 | $142.30000 |
| 1000 | $0.26947 | $269.47000 |
