SRN8040-470M
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
SRN8040-470M
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 8.00mmL×8.00mmW×4.00mmH SMD/SMT 47 µH 20 % 1.4 A 190 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)3.99 mm
Length8 mm
Width8 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Number of Pins2
Height4 mm
MaterialSteel
PackagingReel
Depth8.3 mm
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Weight0.811 g
Self Resonant Frequency9 MHz
Current Rating1.4 A
DC Resistance (DCR)190 mΩ
Test Frequency100 kHz
Military StandardNot
ShieldingShielded
Inductance47 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)1.4 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current1.4 A
DC Current1.4 A
Saturation Current1.5 A