SRR0603-102KL
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
SRR0603-102KL
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 6.50mmL×6.50mmW×3.30mmH SMD/SMT 1 mH 10 % 100 mA 14 Ω
ParameterValue
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)3.3 mm
Length6.5024 mm
Width6.5024 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Number of Pins2
Height3.3 mm
PackagingReel
Depth6.7 mm
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Self Resonant Frequency3 MHz
Q Factor20
Current Rating100 mA
DC Resistance (DCR)14 Ω
Test Frequency1 kHz
Military StandardNot
ShieldingShielded
Inductance1 mH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)100 mA
inductance tolerance10 %
Max DC Current100 mA
DC Current100 mA
Saturation Current130 mA