

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 4.7 mm |
| Length | 7.2898 mm |
| Width | 7.2898 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Current Rating | 290 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.2 Ω |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 470 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 290 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Saturation Current | 340 mA |
| Self Resonant Frequency | 1 kHz |
| Height | 4.5 mm |
Stock: 1122
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50099
Ext.Price$0.50099
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50099 | $0.50099 |
| 10 | $0.36078 | $3.60780 |
| 25 | $0.34468 | $8.61700 |
| 50 | $0.32930 | $16.46500 |
| 100 | $0.31461 | $31.46100 |
| 300 | $0.30550 | $91.65000 |
| 500 | $0.29666 | $148.33000 |
| 1000 | $0.26246 | $262.46000 |
