
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 6.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Non-Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 20 MHz |
| Type | Power Choke |
| Q Factor | 11 |
| DC Resistance (DCR) | 18 mΩ |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 6.8 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 5.2 A |
| inductance tolerance | 30 % |
| Saturation Current | 5.2 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Current Rating | 5.2 A |
Stock: 1072
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65744
Ext.Price$0.65744
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65744 | $0.65744 |
| 10 | $0.53519 | $5.35190 |
| 25 | $0.50783 | $12.69575 |
| 50 | $0.47514 | $23.75700 |
| 100 | $0.44456 | $44.45600 |
| 300 | $0.41540 | $124.62000 |
| 500 | $0.38814 | $194.07000 |
| 1000 | $0.32915 | $329.15000 |
| 3000 | $0.32398 | $971.94000 |
| 5000 | $0.31889 | $1594.45000 |
