SRU5018-6R8Y
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
SRU5018-6R8Y
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 5.20mmL×5.20mmW×2.00mmH SMD/SMT 6.8 µH 30 % 1.45 A 50 mΩ
ParameterValue
Tolerance30 %
Height - Seated (Max)2.01 mm
Length5.2 mm
Width5.2 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Number of Pins2
Height1.8 mm
PackagingReel
Depth5.4 mm
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency60 MHz
Q Factor7.5
Current Rating1.45 A
DC Resistance (DCR)50 mΩ
Test Frequency100 kHz
Military StandardNot
ShieldingShielded
Inductance6.8 µH
Core MaterialFerrite
Max DC Current1.45 A
DC Current1.45 A
Saturation Current1.2 A