T491A106K016ZT
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
T491A106K016ZT
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 10 µF 10 % 16 V
ParameterValue
Capacitance10 µF
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ω
Height - Seated (Max)1.8 mm
Length3.2 mm
Width1.6002 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Leakage Current1.6 µA
Dissipation Factor6 %
Height1.8 mm
Voltage Rating16 V
Depth1.6 mm