T491C475K025AT
Mfr.Part #:
T491C475K025AT
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors CASE-C_6032 SMD/SMT 4.7 µF 10 % 25 V
ParameterValue
Capacitance4.7 µF
Voltage Rating (DC)25 V
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)2.4 Ω
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current214 mA
Height - Seated (Max)2.8 mm
Length6 mm
Width3.2 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2413
Case Code (Metric)6032
Number of Pins2
Leakage Current1.2 µA
Dissipation Factor6 %
Height2.5 mm
PackagingReel
Voltage Rating25 V
Depth3.2 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityPolar
Voltage25 V