T491C476M010ZT
Mfr.Part #:
T491C476M010ZT
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 2312(6032 Metric) SMD/SMT 47 µF 20 % 10 V
ParameterValue
Capacitance47 µF
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ω
Height - Seated (Max)2.794 mm
Length6 mm
Width3.2 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2412
Case Code (Metric)6032
Dissipation Factor6 %
Resistance1.1 Ω
Height2.8 mm
PackagingReel
Voltage Rating10 V
Depth3.2 mm