T495A225K010ATE1K8
Mfr.Part #:
T495A225K010ATE1K8
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 2.2 µF 10 % 10 V
ParameterValue
Capacitance2.2 µF
Voltage Rating (DC)10 V
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ω
Length3.2 mm
Width1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Height1.6 mm
PackagingReel
Voltage Rating10 V
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
TypeMolded
Height - Seated (Max)1.8 mm