T495X107K016ATE100
Mfr.Part #:
T495X107K016ATE100
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 2917(7343 Metric) SMD/SMT 100 µF 10 % 16 VDC
ParameterValue
Capacitance100 µF
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mΩ
Life (Hours)2000 Hours
Height - Seated (Max)4.3 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
Voltage Rating16 VDC
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
Dielectric MaterialTantalum
FeaturesGeneral Purpose
TypeSMD Automotive Grade Surge Robust Low ESR
Mounting StyleSurface Mount, PCB
lead free statusLead Free
operating temperature-55.0 °C to 125 °C
pin count2
rohs statusCompliant
case package7343-43
reach svhc complianceNo SVHC
size width4.30 mm
size length7.30 mm
size height4.30 mm
voltage rating dc16 V
capacitance tolerance10 %
equivalent series resistance esr100 mΩ