T495X477K010ZTE100
Mfr.Part #:
T495X477K010ZTE100
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 2917(7343 Metric) SMD/SMT 470 µF 10 % 10 V
ParameterValue
Capacitance470 µF
Voltage Rating (DC)10 V
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mΩ
Life (Hours)2000 Hours
Height - Seated (Max)4.3 mm
Length7.3 mm
Width4.2926 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2917
Case Code (Metric)7343
Dissipation Factor15 %
Resistance100 mΩ
Height4.3 mm
PackagingReel
Voltage Rating10 V
Depth4.3 mm