T520B157M006ATE035
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
T520B157M006ATE035
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors CASE-B-3528 SMD/SMT 150 µF 20 % 6.3 V
ParameterValue
Capacitance150 µF
Voltage Rating (DC)6.3 V
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mΩ
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current1.9 A
Height - Seated (Max)2.1 mm
Length3.5 mm
Width2.794 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1411
Case Code (Metric)3528
Number of Pins2
Leakage Current95 µA
Dissipation Factor8 %
Height2.1 mm
PackagingReel
Voltage Rating6.3 V
Depth2.8 mm