
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
Stock: 740
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36933
Ext.Price$0.36933
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36933 | $0.36933 |
| 10 | $0.36503 | $3.65030 |
| 25 | $0.36078 | $9.01950 |
| 50 | $0.35949 | $17.97450 |
| 100 | $0.35821 | $35.82100 |
| 300 | $0.32152 | $96.45600 |
| 500 | $0.28859 | $144.29500 |
| 1000 | $0.25904 | $259.04000 |
