
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Output Current | 150 mA |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 49 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 60 mV |
| Line Regulation | 150 mV |
Stock: 1091
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23290
Ext.Price$0.23290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23290 | $0.23290 |
| 10 | $0.20789 | $2.07890 |
| 50 | $0.18557 | $9.27850 |
| 100 | $0.16954 | $16.95400 |
| 500 | $0.15490 | $77.45000 |
| 1000 | $0.14152 | $141.52000 |
| 3000 | $0.13277 | $398.31000 |
| 5000 | $0.12456 | $622.80000 |
