
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Min Input Voltage | 35 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 7 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Output Current | 150 mA |
| Quiescent Current | 6.5 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 12 mV |
| Line Regulation | 50 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
