
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Low Side |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 300 mA |
| Operating Supply Voltage | |
| Output Type | N-Channel |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 1.75 A |
| Turn-On Delay Time | 400 ns |
| Turn-Off Delay Time | 800 ns |
| Channel Type | N-Channel |
| Output Configuration | Low Side |
| Number of Outputs | 7 |
| Number of Drivers | 7 |
| Fault Protection | |
| On Resistance (RON) | |
| Logic Voltage | 50 V |
| Gate Type | Low Side |
| Configuration | Inverting |
| Current Limit |
Stock: 28765
Distributors
pcbx
Unit Price$1.33283
Ext.Price$1.33283
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.33283 | $1.33283 |
| 10 | $0.98916 | $9.89160 |
| 25 | $0.90110 | $22.52750 |
| 50 | $0.85278 | $42.63900 |
| 100 | $0.80706 | $80.70600 |
| 300 | $0.76852 | $230.55600 |
| 500 | $0.73182 | $365.91000 |
| 1000 | $0.70703 | $707.03000 |
