
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Temperature Coefficient | 0.2 mV/K |
| Tolerance | 2 % |
| Packaging | Reel |
| Zener Voltage | 4.7 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RoHS | Compliant |
| Test Current | 5 mA |
| Element Configuration | Single |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Impedance | 80 Ω |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14572
Ext.Price$0.14572
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14572 | $0.14572 |
| 10 | $0.07286 | $0.72860 |
| 50 | $0.06598 | $3.29900 |
| 100 | $0.05975 | $5.97500 |
| 500 | $0.05559 | $27.79500 |
| 1000 | $0.05172 | $51.72000 |
| 3000 | $0.04812 | $144.36000 |
| 5000 | $0.04185 | $209.25000 |
