| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Colored, Diffused, Dome |
| Illumination Color | Green |
| Lens Color | Green Diffused |
| Lens Transparency | Diffused |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.6 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 565 nm to 575 nm |
Stock: 3047
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07660
Ext.Price$0.07660
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07660 | $0.07660 |
| 10 | $0.03830 | $0.38300 |
| 50 | $0.03464 | $1.73200 |
| 100 | $0.03133 | $3.13300 |
| 500 | $0.02829 | $14.14500 |
| 1000 | $0.02555 | $25.55000 |
| 3000 | $0.02307 | $69.21000 |
| 5000 | $0.02083 | $104.15000 |
| 10000 | $0.01882 | $188.20000 |
