| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Illumination Color | Green |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Bulk |
| Forward Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.6 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 565 nm to 575 nm |
Stock: 544
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07872
Ext.Price$0.07872
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07872 | $0.07872 |
| 10 | $0.03936 | $0.39360 |
| 50 | $0.03484 | $1.74200 |
| 100 | $0.03083 | $3.08300 |
| 500 | $0.02729 | $13.64500 |
| 1000 | $0.02415 | $24.15000 |
| 3000 | $0.02253 | $67.59000 |
| 5000 | $0.02102 | $105.10000 |
| 10000 | $0.01960 | $196.00000 |
